Čo píšu iní …

Nadpis som si požičala z rubriky nejakých dávno zaniknutých novín z čias socializmu alebo poprevratových … Dnes som si otvorila Denník SME, lebo gastro-zariadenie, kde som trávila nejaký čas, inú dennú tlač neponúkalo …

Popri stĺpčekoch takých „fajnových autorov“, akými sú notoricky známi Peter Schutz a Peter Tkačenko, publikovali článok Miroslava Beblavého. Kým v príspevkoch horeuvedených pánov sa to hemžilo „perlami ducha“ ako „ignorujme premiéra tejto krajiny – jeho vyhlásenia si nevšímajme a on zanikne sám od seba“ … alebo „premiér produkuje mentálne zvratky“, či označenie Erika Kaliňáka za „oslíka“, Miroslav Beblavý si zachoval intelektuálnu úroveň. S jeho názormi nemusíme súhlasiť, ale môžeme s ním diskutovať, nakoľko tento autor sa vyjadruje slušne a vecne.

Zaujali ma jeho názory na slovenskú súčasnosť 35 rokov po „revolúcii“. Odvoláva sa na prvý prezidentský prejav Havla, ktorý sa tesne po svojom zvolení prišiel pozrieť do svojej slovenskej provincie a obšťastnil nás svojimi pozorovaniami z lietadla: Naše země nevzkvétá – viděl jsem Slovnaft a ty králikárny (rozumej Petržalku). Nuž, Beverly Hills to veru nebolo, ale dnes sa tie králičie „nory“ predávajú po dvesto – tristo tisíc eur a sme radi, že ich vôbec máme. Havel bol samozrejme zvyknutý na iný štandard bývania v pražskom Starom Meste najmä po tom, čo mu v reštitúciách vrátili luxusné nehnuteľnosti, ale nijako sa nezaslúžil o dostupnosť bývania pre Čechov, tobôž pre Slovákov. Bytov sa stavia (podľa mňa) dosť – veď mladí emigrujú a vymierame, tak načo sú nám nové byty?, ale sú to pre mnohých nedosiahnuteľné položky. Kým „králikárny“ boli od štátu zadarmo.

Králikárne zateplili, zrekonštruovali a zmodernizovali a ajhľa, Petržalka je dnes celkom príjemné miesto na život: blízkosť centra, dobudovaná infraštruktúra a množstvo zelene urobili z panelákovej džungle dobrú voľbu pre množstvo rodín, ktoré si nemôžu dovoliť byty v Troch vežiach a pod Slavínom.

Beblavý dokonca ide ešte ďalej a obhajuje aj „škaredý“ Slovnaft: je to tretí najväčší podnik na Slovensku s polmiliardovým ziskom ročne (a významný prispievateľ do rozpočtu) . Vraj potrebujeme ešte jednu takú rafinériu (tvrdí Beblavý, čím určite rozhneval Hojsíka a Wiezika, ktorí chcú vyrábať energiu zo slniečka a vetra).

Beblavý sa dokonca odvážil zamyslieť aj nad tým, prečo sa na Slovensku po revolúcii nič významné v oblasti infraštruktúry nevybudovalo (samozrejme, že sem nemôžeme rátať logistické centrá a montovne, to sú súkromné investície). Má na mysli mosty, cesty, diaľnice, školy a nemocnice.

Nuž, popri problémoch v čerpaní eurofondov to viazne na tom, že každá priehrada, spaľovňa, čokoľvek, čo nenávratne odkrojí z prírody alebo súkromných pozemkov, či komfortu obyvateľov okolia, narazí na odpor verejnosti v štýle „nie v našom meste“.

Priznám sa, zaskočila ma miera otvorenosti, s akou Beblavý poukazuje na investičné dlhy v rôznych oblastiach nášho života a obhajuje nové projekty. Spája to však s kritikou spôsobu, akým postupuje vláda Roberta Fica: že trhá „diery dynamitom“, čiže preráža múr pasivity štátu nebývale razantne. Ako celej opozícii, ani Beblavému sa nepáči, že nemocnice stavia ministerstvo obrany (uvedomme si tú tragédiu nemožnosti postaviť nemocnice inak! – nie vinou Ficovej vlády ….) a celý postup vlády vníma ako zbrklý a netrpezlivý. Nuž, občania museli byť 35 rokov trpezliví ….

Namiesto, aby sme ocenili, že sa veci konečne pohli k lepšiemu, budeme kritizovať nedostatočne kulantné spôsoby Ficovej vlády? Budeme ako tí zdravotnícki „experti“, ktorí namiesto toho, aby boli radi, že vo Vajnoroch vyrastie nový medicínsky areál, teda nielen nemocnica, ale aj nová Lekárska fakulta s campusom, kričia, že nemá dostatočnú kapacitu s poukazom na veľkosť obdobných nemocníc u susedov, štátov s trojnásobným počtom obyvateľov Slovenska?

No to teda ďakujem pekne.

Ako médiá dezinformujú a diplomacia na spôsob tupých kovbojov

27.06.2026

Už niekoľko dní panuje v spravodajstve o vojne na Ukrajine taká disonancia, ako keby šlo o dva paralelné vesmíry. Naše médiá vytrvalo informujú o „prelomoch“ a „zvratoch“ vo vojne tým, ako „Rusko horí“, jeho ekonomika je na kolenách a nikto už nemá nielen čo natankovať do nádrže, ale ani do úst. Každý deň tu na Pravde vidíme články o [...]

Blogeri denníka SME pripomínajú vplyvových agentov: inak tú zvrhlosť nemožno vysvetliť.

20.06.2026

Pričom agenti nebývajú tupí. Ale tieto ich metódy majú asi niekoho vyprovokovať alebo indoktrinovať stádo za hranicu zdravého uvažovania. Fašizmus je späť a mnohí si to ani nevšimli. Táto forma diktatúry je charakteristická úzkym previazaním veľkokapitálu so štátnou mocou, čím si táto hydra uzurpuje úplnú moc nad ľuďmi. Vláda neslúži občanom, ale kapitálu a [...]

Remarque revisited

15.06.2026

Ospravedlňujem sa za tú angličtinu v nadpise, ale hodilo sa mi to tam z hľadiska zvukomaľby a „estetiky“, v anglicky hovoriacich krajinách sú takéto slovné hračky v nadpisoch obľúbené. Opakovanie slabiky ako napr. „re-“ v tomto prípade sa dobre „rýmuje“ … Chcem sa vrátiť k svojmu predchádzajúcemu blogu, ktorý som postavila na citátoch [...]

Vojak Bundeswehru

Nemecko naráža na tvrdú realitu: armáde chýbajú desaťtisíce vojakov, v hre je návrat povinnej služby

27.06.2026 18:25

Do leta 2027 musí rozhodnúť, či obnoví povinnú službu.

Venezuela Katastrofy Zemetrasenia

Zázrak v troskách Venezuely: našli živé 18-dňové bábätko, do krajiny mieria záchranári zo Slovenska

27.06.2026 18:10

Do Venezuely zasiahnutej zemetrasením prišlo vyše 1600 záchranárov zo zahraničia.

Naím Kásim, vodca Hizballáhu

Hizballáh odmietol dohodu s Izraelom: Hovorí o kapitulácii a varuje pred prekročením červených čiar

27.06.2026 18:03

Vodca libanonského militantného hnutia dohodu označil za neplatnú.

polícia páska

Tragédia na východe: Muž mal napadnúť ženu, podpáliť autá a potom si siahnuť na život

27.06.2026 17:51

Incident sa stal v obci Banské v okrese Vranov nad Topľou.

vantage4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 94977x
Priemerná čítanosť článkov: 1610x

Autor blogu

Kategórie