Ešte raz k Sobotným dialógom

Nechcem nosiť drevo do lesa, a viem, že každý, kto si vypočul v sobotu na poludnie Roberta Fica v nerovnom súboji s mladučkým moderátorom, si záver spravil sám. Aj keď v diskusii pod Ferrovým blogom k tejto téme bolo dosť hlasov tvrdiacich, že moderátorský výkon bol hodný nasledovania. Samozrejme, takíto poslucháči oceňujú, ak moderátor nereaguje na politikove odpovede a ide si svoje ako obohratá platňa. Áno, Fico okamžite smečoval mnohé jeho stupídne otázky, ale Matej Baránek ako by bol z teflonu a vôbec nereagoval. Dokonca nereagoval ani na premiérove obvinenie verejnoprávneho média z absolútnej nedôveryhodnosti! Čo považujem za škandalózne. Premiér vysloví vetu „neverte prieskumom, neverte (slovenským mainstreamovým) médiám!“ a zástupca verejnoprávneho média na to nič. Nulová reakcia. Česká televízia rovnako ide tupú propagandu, ešte hrubšie zameranú proti Rusku, ale ak by ju nejaký hosť v živom vysielaní obvinil zo šírenia klamstiev a poloprávd, ako sa to aj neraz stalo, určite by k tomu zaujala stanovisko. Nie jeden raz som to videla. To, že mainstreamové médiá zavádzajú, manipulujú, či rovno klamú, sa dá dokázať ich nespočetnými výstupmi najmä v posledných dvoch rokoch (informovanie o vojne na Ukrajine), ale je to zrejmý záver aj z „pandémie“, v ktorej asertívne šírili nezmysly ako „vakcína chráni pred nakazením, pred šírením ochorenia, je jediným riešením ap.“. Nielen veda, ale aj empirická prax tieto postuláty vyvrátili, ale médiá ani jeden-jediný raz nepriznali, že boli odpornými slúžkami politikov a farma firiem, a nie občanov.

Rozmýšľala som, aký nadpis použiť k tomuto blogu, aby zaujal, ale nechcela som sa znížiť k nejakým clickbaitovým pokusom. Takže môj nadpis je úplne „šedivý“, ale aspoň vypovedá, o čom tento blog je. Najvýstižnejší by však bol: Bieda slovenskej žurnalistiky. Ak verejnoprávne médium voči premiérovi, ktorý je známy svojím britkým jazykom a priamym vyjadrovaním, posadí úplne nezrelého a najmä názorovo nevyváženého redaktora s tým, že tam zrejme nemajú nikoho lepšieho, vypovedá to o žalostnom stave v redakcii publicistiky slovenského rozhlasu. Matej Baránek je svojimi postojmi jednoznačne zaradený v opozičnom tábore Progresívneho Slovenska. Otázky do relácie ako by mu písal Arpád Szoltész alebo niekto iný z Denníka N či SME. Doslova bulvárne „nimranie sa“ v personálnych sporoch medzi Huliakom, Tarabom a Dankom naozaj patrí do tých spodnejších priečinkov novinárstva a nepochybne má svoje miesto, ak chceme trochu vypnúť a pobaviť sa (aj keď veľakrát je to skôr do plaču). Ale takéto marginálne témy naozaj nie sú hodné premiéra. A to tento novinársky elév nevie pochopiť. Je našou biedou, že proti Robertovi Ficovi nevieme v Slovenskom rozhlase posadiť niekoho skúsenejšieho s vyzretejšími názormi, kto by premiérovi bol rovnocenným partnerom. Všade inde takýchto moderátorov majú, len na Slovensku je ten creme-de-la-creme (najlepší z najlepších) – zvádza ma napísať elév – Matej Baránek. Lebo oproti Ficovi naozaj pôsobil ako novinársky učeň. Aj keď viem, že v rozhlase nepôsobí prvý rok. Za zmienku stojí, že jeho „školiteľkou“ (a možno aj názorovým vzorom) je Karolína Lacová, ktorú širšie publikum, aj to, ktoré predtým prvý okruh Slovenského rozhlasu nepočúvalo, spoznáva na Markíze. A zažíva jej spôsob moderovania, či skôr skákania do reči a ukážkovej zaujatosti. Ale Matej Baránek bol v sobotu určite lepší. V tom, ako si účelovo vyberal témy o petícii „osobností“ (ktorú veľa poslucháčov ani nezaregistrovalo), či o „nefunkčnosti“ vlády a parlamentu. Namiesto toho, aby sa sústredili napr. na spomínaný stavebný zákon, ktorý sa občanov bude týkať určite viac. Alebo spôsob rozhodovania o lokácii baterkárne pri Šuranoch, ktorá vyvoláva toľko kontroverzií. Veď ako tvrdia moderátori, oni majú zastupovať poslucháčov – občanov, a pýtať sa za nich tých, ktorí majú konať vôľu občanov. A ja sa pýtam, aká relevantná skupina občanov si želá takú rizikovú investíciu s dopadom na životné prostredie budúcich generácií? Kto poukazuje na rozpor vo vyhláseniach vlády pri podpore poľnohospodárstva a neustálom zábere tých najlepších hektárov ornice na nezmyselné projekty, ktoré sú viac výkrikmi „módy“ ako serióznou odpoveďou na diverzifikáciu priemyslu na Slovensku? Elektromobilita je v slepej uličke – v Európe ju odmietajú nielen Slováci, ale už aj na Západe. Audi zatvára fabriku na výrobu elektromobilov v Bruseli (zamestnáva 10 000 ľudí – tam vyrábané modely nejdú na odbyt). Čína ich vyrobí určite dostatok aj pre záujemcov v Európe, navyše je vo vývoji 20 rokov pred nami a za podstatne nižšiu cenu pre koncového zákazníka, takže európske automobilky nie sú konkurencieschopné. Tak načo robiť fatálne rozhodnutia, ktoré nám nielen nenávratne zničia pôdu, ale aj ohrozia zásoby pitnej vody a budú sudom s pušným prachom, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť? Do pozornosti dávam správu z dnešného rána o výbuchu v juhokórejskej baterkárni severovýchodne od Budapešti (kde žije aj slovenská menšina). Obyvatelia z celého okolia zvolali na dnes večer zhromaždenia pod heslom Nechceme ďalšie fabriky! Prečo nám ich vláda vnucuje na Slovensku? S následným záberom ďalšej a ďalšej pôdy na výstavbu cestnej infraštruktúry, ubytovní pre zahraničných robotníkov (lebo nie je dosť slovenských robotníkov ani pre existujúce továrne), fotovoltaických giga-plání, chemických prevádzok – pozrite si plán výstavby, to všetko tam je …(napr. Záznam zo zasadnutia Obecného zastupiteľstva obce Bánov, v ktorej katastri to tiež bude). No a napokon informácia o krachu resp. neziskovosti juhokórejských baterkární v Maďarsku … tak načo potom to všetko? Vraj, oni napriek tomu dúfajú, že sa to zmení. No ale pre Maďarov, resp. obyvateľov Šurian a okolia už bude neskoro. Neúspešný investor si v prípade ekonomického zlyhania zbalí svoje aktíva a odíde. A nm zostane zdevastované životné prostredie a oči pre plač.

Ešte jedna nepodstatná otázka na záver: Matej Baránek je synom Jána Baránka, politického komentátora a zakladateľa politickej strany Zdravý rozum? Viem, že je samostatná ľudská bytosť s právom na vlastné názory a životné postoje, ale prípade, že je tomu tak, tak sa veru „nepotatil“ …

Ako médiá dezinformujú a diplomacia na spôsob tupých kovbojov

27.06.2026

Už niekoľko dní panuje v spravodajstve o vojne na Ukrajine taká disonancia, ako keby šlo o dva paralelné vesmíry. Naše médiá vytrvalo informujú o „prelomoch“ a „zvratoch“ vo vojne tým, ako „Rusko horí“, jeho ekonomika je na kolenách a nikto už nemá nielen čo natankovať do nádrže, ale ani do úst. Každý deň tu na Pravde vidíme články o [...]

Blogeri denníka SME pripomínajú vplyvových agentov: inak tú zvrhlosť nemožno vysvetliť.

20.06.2026

Pričom agenti nebývajú tupí. Ale tieto ich metódy majú asi niekoho vyprovokovať alebo indoktrinovať stádo za hranicu zdravého uvažovania. Fašizmus je späť a mnohí si to ani nevšimli. Táto forma diktatúry je charakteristická úzkym previazaním veľkokapitálu so štátnou mocou, čím si táto hydra uzurpuje úplnú moc nad ľuďmi. Vláda neslúži občanom, ale kapitálu a [...]

Remarque revisited

15.06.2026

Ospravedlňujem sa za tú angličtinu v nadpise, ale hodilo sa mi to tam z hľadiska zvukomaľby a „estetiky“, v anglicky hovoriacich krajinách sú takéto slovné hračky v nadpisoch obľúbené. Opakovanie slabiky ako napr. „re-“ v tomto prípade sa dobre „rýmuje“ … Chcem sa vrátiť k svojmu predchádzajúcemu blogu, ktorý som postavila na citátoch [...]

letisko bratislava, bratislavske letisko

Cesta na dovolenku sa môže skomplikovať už v Bratislave. Polícia varuje cestujúcich pred zdržaním

27.06.2026 22:45

Počet pasažierov najmä z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave oproti minulému roku výrazne narástol.

Aleksandar Vučič

Srbsko čaká politické zemetrasenie. Vučić oznámil odchod aj predčasné voľby

27.06.2026 20:30

Prezident mesiace čelil tlaku protivládnych protestov.

Venezuela Earthquake

Počet obetí stredajšieho zemetrasenia vo Venezuele stúpol na 1430

27.06.2026 20:10

Zranených je viac ako 3200 ľudí, nezvestných viac než 55.000.

Vojak Bundeswehru

Nemecko naráža na tvrdú realitu: armáde chýbajú desaťtisíce vojakov, v hre je návrat povinnej služby

27.06.2026 18:25

Do leta 2027 musí rozhodnúť, či obnoví povinnú službu.

vantage4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 59
Celková čítanosť: 95067x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie