Mierové rokovania alebo fraška ?

Je zarážajúce, ako o prebiehajúcich rokovaniach medzi USA a európskymi mopslíkmi v Ženeve informoval slovenský rozhlas. Zarážajúce, ale nie nepochopiteľné. Je to totiž pochopiteľné, že porazení nemôžu priznať svoju porážku, ale budú „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. A predstierať nejaké mierové iniciatívy.

To sme tu už predsa mali. Na začiatku konfliktu, niekedy v rokoch 2022, kedy po zmarených istanbulských rozhovoroch, ktoré stačilo zavŕšiť podpisom dohody, SKUTOčNEJ DOHODY medzi dvoma bojujúcimi stranami, kedy by bola zachovaná Ukrajina v súčasných hraniciach, mínus Krym, nažive by zostalo 1,8 milióna ukrajinských vojakov, energetická infraštruktúra a priemyselné závody Ukrajiny by zostali nepoškodené a v krajine by naďalej žili milióny neskorších utečencov.

Vtedy začal Západ organizovať „mierové konferencie“ s jedinou chybičkou krásy: bez účasti Ruska. S Ruskom sa nerozprávajú doteraz, naďalej žijú v pocite nadradenosti, že môžu celému svetu diktovať. S výnimkou USA. Preto Zelenskyj vykrikuje, že „vojnu môžu ukončiť iba USA“. Mal by sa pozrieť na Východ, tam je ten, kto predkladá konečné podmienky mieru. Ale Rusko sa už poučilo. So Západom nebude vyjednávať, pozná ho príliš dobre. Mier si zabezpečí vlastnými silami a prostriedkami. Veď sa len pozrite na to, čo do Dohody (oni to už ani len nevolajú návrhom !!! Je to otvorený diktát, skrývajúci sa pod kepienkom „dohody“….) povpisovali: prítomnosť západných vojsk na Ukrajine, ktoré majú „bdieť nad dodržiavaním prímeria“. Rusko bude odškodňovať Ukrajinu, ale na finančné toky budú dohliadať skorumpovaní európski a ukrajinskí činovníci …. celý proces budú manažovať organizácie a inštitúcie Západu, ako OBSE ap. Rusko zničenú Ukrajinu obnoví, ale už ako svoje územie. Nehovorím, že celú Ukrajinu, ale veď západná Ukrajina ani nie je zničená ….

Čomu nerozumiem, je to, prečo Washington diskutuje so svojimi európskymi podriadenými. Veď v iných otázkach stačilo zaveliť a Európania sklapnú opätky. Rovnako Ukrajina. Chápem, Rubio si koná svoju prácu diplomata, ale ako rozmýšľa Trump (ak toto sloveso vôbec môžem použiť…). Po vykopnutí Kelloga, kedy aj Trump už pochopil, že „tudy cesta nevede“, sa obrátil na Steva Witkoffa, ktorého neprajníci nazývajú „agentom Mosky“. Lebo každý, kto sa snaží naozaj rokovať, a teda akceptovať aj pozíciu druhej strany, je nepriateľ, agent.

Mimochodom, spomínaný Kellog len huckal USA do eskalácie. Trump počúval klamstvá o tom, že stačí už len dodať ATAMCSy, príp. vyškoliť ďalších vojakov, uvaliť nové sankcie, aj keď už nevymyslia, aké …. a bude to, Ukrajina zvíťazí.

Trump sa chce sústrediť na Čínu a Pacific a zbaviť sa bremena Ukrajiny. Ale s Kellogom by vojnu nikdy neukončil v dohľadom čase. Tak začal načúvať starému, dobrému Witkoffovi.

NA Floridu za ním letel Kirill Dmitrijev, poverený pokračovať vo vyjednávaniach USA – Rusko. A Witkoff ako skúsený vyjednávač načúval druhej strane, čo priniesla. Aj keď nič nové. Samozrejme, oproti Istanbulu 2022 to bol obrovský posun smerom k nevýhodným podmienkam pre Ukrajinu.

Kellog by si za to, ako zastupoval de facto záujmy Ukrajiny, namiesto USA, podľa niektorých zaslúžil guľku do čela. Veď aj za svoje zásluhy pre ukrajinský režim dostal najvyššie ukrajinské vyznamenanie. Analytik to pomenoval vlastizradou (nie fakt, že si prevzal vyznamenanie, ale jeho skutky v prospech Ukrajiny, vojny a na úkor amerických občanov platiacich dane). A teraz si to porovnajme s tým, čo urobil Jaroslav Naď. Kellog napáchal oveľa menej škôd ako Naď, aspoň priamo. V USA by si Naďa spravodlivosť určite našla ….

The Guardian a s ním aj celý Západ sa pozastavujú nad tým, že „niektoré pasáže v mierovom návrhu USA, ako keby písala Moskva“. Ja tvrdím, že celý návrh mohla pokojne skoncipovať Moskva, veď v konflikte vyhráva na plnej čiare a podmienky si kladie víťaz, nie porazený.

No ale my žijeme vo virtuálnom svete nereálnych predstáv a želaní, a tak Európania, presne ako po rokovaniach na Aljaške, sa podujali zmariť cestu k mieru a poďho prepisovať plán … čudujem sa, že Trump na túto hru pristúpil, rovnako ako Rubio, ktorému Lavrov v telefonáte jasne povedal, že Rusi tieto hry s nikým hrať nebudú.

A tak tu máme na stole ďalší paškvil z dielne európskych trpaslíkov, ktorí si myslia, že môžu diktovať podmienky ako za starých dobrých koloniálnych čias. Títo dobre zaplatení pajáci svoju hru nezmenia. Len kedy to konečne pochopia ich voliči? Až budú stáť s miskou pred výdajňou horúcej polievky pre chudobných?

Remarque revisited

15.06.2026

Ospravedlňujem sa za tú angličtinu v nadpise, ale hodilo sa mi to tam z hľadiska zvukomaľby a „estetiky“, v anglicky hovoriacich krajinách sú takéto slovné hračky v nadpisoch obľúbené. Opakovanie slabiky ako napr. „re-“ v tomto prípade sa dobre „rýmuje“ … Chcem sa vrátiť k svojmu predchádzajúcemu blogu, ktorý som postavila na citátoch [...]

Čítajte klasiku … je v nej napísané všetko.

13.06.2026

Dostala sa mi do rúk knihu Ericha Maria Remarqua Čas žitia a čas umierania. Na gymnáziu bol Remarque povinné čítanie, ale nečítala som ho. Vojna sa zdala byť dávna minulosť, ktorá už nikdy nenastane, ani vo sne . Sovietske filmy nudili a besedy s účastníkmi protifašistického odboja ešte viac. Knihy treba čítať, keď sú aktuálne a Remarque sa stal svojím odkazom [...]

Oklamali nás … a spravia to znova.

08.06.2026

Takto konštatovala štvorica komentátorov portálu Marker o situácii s preplatením darovanej výzbroje Slovenska Ukrajine z európskeho „mierového“ nástroja. (Mier je vojna a vojna je mier.) Vlastne sa to dalo čakať. Európa sype do bezodnej čiernej diery peniaze svojich občanov, ktoré mohli byť využité na zmysluplné projekty. Na cesty, mosty, školy, nemocnice. Len [...]

Padák, paragliding, Nitra

Parašutisti sa už domov nevrátia: Let za zážitkom v Missouri sa skončil obrovskou tragédiou

14.06.2026 21:43

Nehoda sa stala neďaleko letiska v meste Butler, ktoré sa nachádza približne 100 kilometrov od Kansas City.

Brazília Rio nehoda zrážka helikoptéry obete

Letecká katastrofa v Riu: Zrážka dvoch vrtuľníkov na západe mesta si vyžiadala šesť obetí

14.06.2026 21:08

Medzi cestujúcimi bol podľa polície aj americký spevák a komik Oliver Tree, ktorý bol v Brazílii na svetovom turné.

Švajčiarsko summit G7 protest Ženeva

Na proteste proti summitu G7 vypukli v Ženeve zrážky s políciou

14.06.2026 20:24

Ženevské úrady nasadili v uliciach značný počet policajtov.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Po útoku nožom v Lučenci skončila žena vo vážnom stave v nemocnici

14.06.2026 19:28

41-ročný muž mal bodnúť 36-ročnú ženu do brucha a hrude. Muž následne zranil aj seba.

vantage4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 91326x
Priemerná čítanosť článkov: 1602x

Autor blogu

Kategórie